Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2018
Beğen 0

Dizi şarkıları Nasıl Yazılır

Dizi Şarkıları Dizi şarkıları Nasıl Yazılır Nasıl Yazılır

Dizi şarkıları Nasıl Yazılır

 

dizi-sarkilari-nasil-yazilir

Diziler haftalık veya günlük şekilde ekranda seyredilir. Dizinin bir adı, anlattığı bir öyküsü, kahramanları vardır. Türkiye’de televizyonlarda gösterime giren diziler genellikle 1.5 saat civarında ekranlarda gösterilmektedir. Uzun çekimler sonucu izleyicinin beğenisine sunulmaktadır. Birçok ülkeye göre ülkemizde diziler daha uzun saatlerde ekranlara çıkmaktadır. Dizilerin en büyük özellik aranması gereken konusu izleyicinin diziyi benimsemedir. Benimsenen diziler hem reyting açısından hem de ekranlarda uzun süreli devam etmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. İzleyicinin diziyi benimseyebilmesi için öykünün iyi kurgulanması, başrol oyuncularının rollerine girmesi, çekimin kaliteli olması gibi özellikler izleyici aramaktadır. Dizilerin bir başka özelliği ise dizilerde kullanılan müziklerin iyi tasarlanması, öyküye veya senaryoyla bağlantılı olması gerekmektedir. Yoksa hüsranla sonuçlanan diziler ekranlardan final yapılmadan kaldırılmaya mahkumdur.

Türkiye’de araştırıldığında final yapmadan onlarca dizi ekranlara veda etmiştir. İyi kurgulanan diziler, senaryosuyla, müziği ile izleyicin takdire sunulduğunda gerçek başarıyı elde edebilecektir. Dizi müziği film müziğine göre yapımı daha kolay ve basittir. Dizi müziklerinin melodileri insanların kulağında daha çabuk kalır. Öğrenilmesi gereken sade olmasıdır. Dizileri izleyenlerin melodileri söyleyip, tekrarlayabileceği ezgilerden oluşmalıdır. İzleyicin hafızasında hemen yer bulmalıdır. Dizi müzikleri verilen görüntü üzerinde etkili olmalı ve bir anlam oluşturmalıdır. Dizilerin jenerik müzikleri, dizi adından da anlaşılacağı gibi programın başladığını belirten bir nitelik taşımaktadır. Dizi müzikleri sözlü olabileceği gibi sadece enstrümanlı sözsüz müziklerden de meydana gelebilmektedir. Dizi müziklerinin en önemli yanı izleyici görüntüyle yakalaması, izleyici de etki bırakmasıdır.

Jenerik müzikleri hafızada hareket ve duygu yoğunluğuna sebep olmalıdır. Büyük orkestra ve iyi sesler ile birlikte dizi müziklerine çalışılmalıdır. Senaryoya uygun bir şeklide müzikler tasarlanmalıdır. Jenerik müzikleri dizinin kesinlikle bir bütünlük içerisinde olması gerekmektedir. Birbirleriyle alakasız müzik ve görüntü izleyicinin diziyi izlememe, sevmeme ve benimsememe eylemine itmektedir. Dizi müziklerinin bestelenmesi için müzik ve enstrüman bilgisine ihtiyaç duyulur. Müzik işine amatör yapan kişilerin müzikleri besteleme ve üretme çabasındaki eylemler çoğunlukla başarısızlığa sonuçlanmaktadır. Görüntü ve dizi müzikleri beraber bir bütün halinde ilerleyebilmesi için çekim tekniği, kurgu, sinemayla ilgili teknik bilgilerin bilinmesi gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar meydana gelmektedir. Dizinin mutfağında çalışan kişilerinde uzman kişiler olması oldukça önem arz etmektedir. İyi yapılan müziklerin yanında duygu aktarımını sağlayacak ahenkte oldukça önemlidir.

Müzik ve görüntü uygun ve bir bütün halinde ilerlemelidir. Aksiyon sahnesi için kullanılacak müzik romantik veya dramatik sahnelerde kullanılması oldukça anlamsızdır. Hem müziğin kalitesi düşürür hem de verilen görüntüyü anlamsız hale getirebilmektedir. Dizide geçen duygular; heyecan, öfke, kibir, acı, sevgi, gerilim, korku, yani bütün duygulardan bahsedersek sahnede yapılan müzikle yansıtılmak zorundadır. Müzikler ve görüntüler birbirini tamamlamalı, hiçbiri birbirinin önüne geçmemelidir. Aksi halde hem müziğe hem de sahneyi anlamsız hale getirebilmektedir. Diziyi saniye saniye izlenmesi ile hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmayarak bilgisayar programı yardımıyla müzik ve görüntü senkronize edilerek dizi müziğinin sahne üzerine eklenmesi yapılır. Diziler için o diziye uygun müzikler bestelenir. Daha çok dünyada ve Türkiye’de eskilerde hafızada yer tutmuş popüler müzikler dizilerde çoğunlukla kullanılmaktadır. Bunun nedeni izleyici de daha çok etki bırakmasıdır.loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz