Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2018
Beğen 0

Dizi Şarkılarını Hangi Sanatçılar Yazar

Dizi Şarkıları Dizi Şarkıları Sanatçıları Dizi Şarkılarını Hangi Sanatçılar Yazar

Dizi Şarkılarını Hangi Sanatçılar Yazar

 

dizi-sarkilarini-hangi-sanatcilar-yazar

Dizilerde kullanılan müziklerin izleyici etkilediği, dizinin daha çok benimsenmesine sebebiyet verdiği ortadadır. Dizi müzikleri için eskiden popüler olmuş ve bu popülerliğinden bir şey kaybetmemiş bazı müzikler dizilerde kullanılmıştır. Bunların dışında sadece diziye özgü, dizi için yazılan bestelenen şarkı sözleri veya besteler vardır. Bu besteleri ve şarkılar yazanlar ve besteleyen isimler vardır. Bu kişiler dizinin gizli kahramanlarıdır. Arka planda, işin mutfağında kalan kişilerdir. Ekranda siyah tonda sadece isminin geçtiği sahnede görsel olarak gösterilmeyen gizli kahramanlardır. Dizi müziklerini yapanlar bilirler  ki izleyici derinden yakalamak, sahne ile özdeşleştirmek isterler. Bunun için dizi jenerik müzikleri yazarlar veya bestelerler. Bu konuda ülkemizde oldukça tanınan reyting rekorları kıran dizilerin arka planında çoğu kez bu isimler bulunmaktadır.

Sanatçılara gidilerek diziler için özel anlamda müzikler tasarlanması veya bestelenmesini isterler. Son yılların reyting rekorları kırılan, fragmanları izlenme rekorlarını kırılan TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul Dizisinin jenerik müziklerini müzisyen Alpay Göltekin ve eşi Zeynep Alasya tarafından yapılmaktadır. 13.yüzyılın ruhuna ve enstrümanlarına sadık kalınarak özgün olarak üretilmiştir. Dizi müziklerini yapanlardan en önemli isim diye tabir edilen kişi Toygar Işıklı’dır. Türkiye önemli dizilere verdikleri müziklerle adından sıkça söz ettirir. Toygar Işıklı’nın bazı dizi müzikleri şu şekildedir. Kuzey Güney dizisinde –Yazgım- isimli müzik Toygar Işıklı’ya aittir. Kuzey Güney’in bir türlü kavuşamayan Cemre ve Kuzey’in en beğenilen fon müziklerinden biridir.

Ezel dizisindeki- Herkes Öldürür Sevdiğini- adlı şiir için üretilen fon müzik, Aşk-ı Memnu dizisindeki – Bir Günah Gibi- adlı çalışmanın fon müziği, Medcezir’deki, Bir Kuyruklu Yıldıza Mektup şarkısının alt yapısının Toygar Işıklı’ya ait olduğu bilinmektedir. Bununla sınırlı kalmamaktadır. Kenan İmirzalıoğlu ve Bergüzar Korel’in baş rolleri paylaştığı Karadayı dizi müzikleri, dizinin efsane şarkısı-Elimi Tut- bir başyapıt özelliği göstermektedir. Türkiye’de uzunca bir süre gündemde kalan ve uzun sezon çekimleri ile adından sıkça söz ettiren Yaprak Dökümü dizisinin- Sonunda- adlı müzik çalışması yine kendisine aittir. Kara Para Aşk dizisinde, Bırak Sende Kaybolayım- adlı çalışmadaki fon müziği Toygar Işıklı ’ya ait birkaç dizi müzikleridir.

Bunların dışında birçok dizinin de müzikleri bu isme ait olduğu bilinmektedir. Son 15 yılın en iddialı dizilerinden olan ve gündemden hiç düşmeyen Kurtlar Vadisi ve devamı olarak Kurtlar Vadisi Pusu dizi müziklerini yapan isim ise Gökhan Kırdar’dır. 1970 Aydın doğumlu olan Kırdar İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinden 1995 yılında güzel sanatlar fakültesinde mezun olup ilk şarkısını yapmıştır. Birçok dizinin müziklerinde olduğu, dizi müziklerini ürettiği bilinmektedir. Dizi müzikleri kalite gerektirir. Onun sahneye ve öyküye uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. Uzman elinin olması mutlaka gerekmektedir. Bu isimlerden bir tanesi de Mazhar Alanson’dur. 1950 senesinde Mahmut Mazhar Alanson ismiyle Ankara’da dünyaya gelmiştir. Birçok filme veya dizilere müzikler vermiş altyapısını oluşturmuştur. Bu isimlerin dışında daha birçok isim dizilere müzikler yapmaktadır. Kıraç, Eylem Aktaş, Cem Yıldız, Pinhani, Loopus bu isimlerden en tanınanları ve bilinenleridir. Dizi müzikleri sahneye ve öyküye göre tasarlanması ile yapımı oldukça zor ve zahmetlidir. Büyük orkestralar ve isimler gerektirmektedir.loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz