Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2018
Beğen 0

Gitar Şarkı Akorları

Gitar Gitar Akorları Gitar Şarkı Akorları

Gitar Şarkı Akorları

 

gitar-sarki-akorlari

Bir akor en az 3 sesten oluşmaktadır. Akoru oluşturacak notanın kök sesi kendisidir. 3. derece ve 5. derecede yer almaktadır. Akorun majör ve minör olmasının belirleyici 3. Derecedeki sesidir. Akorlar sadece 3 sesli değildir. 3’ten fazla ses barındıra bilmektedirler. Gitarda çok sesliliğe uygun müzik aletlerinde akor basmak mümkündür. Gitar akorları yeni gitar çalmaya başlayacaklar için en temel öğrenilmesi gereken unsurlardandır. Gitar çalmak isteyenlerin, belirli bir ortamlarda bir enstrüman çalmak veya şarkı söylemek için akorların bilinmesi gerekmektedir. Çalınan enstrüman gitar ise gitar akortlarında bilgi sahibi olunması gerektiği bilinen bir gerçekliktir. Bir vokale eşlik etmek için solo gitara, bas gitara veya değişik enstrüman çalanlara katılmak anlamında akorları, akortların harflerini ve isimlerini, bunun yanında nasıl akorlara basılması gerektiğini bilmek önemli bir durumdur. Basılan akortlarda geçen sesleri ezbere bilmek ayrı bir seviye gerektirmektedir.

Akorları iki temele oturtmak mümkündür. Majör ve minör akorlar olarak ikiye ayrılmaktadır. En temel bilinmesi gereken bir bilgidir. 7’li akorlar, 6’lı ve 9’lu akortlarda gün geçtikçe bilinmesi gereken bilgilerdir. Açık pozisyon akorlar bilinmesi gereken akor isimleridir. Açık pozisyon denmesinin sebebi vurulan teller arasında boş telinde yer alması demektir. Açık pozisyon akortların dışında bareli akortları da bilinmesi çok önemli bir durumdur. Bareli akortlarla tanışan gitar çalıcıların basmakta zorlandığı akortlardır. Birçok gitar çalmak isteyen bireyler çalmayı bırakması sağlamaktadır. Bareli akorlar aslında işleri kolaylaştıran bir şeydir. Açık pozisyon diye tabir edilen harflerle simgeleştirilir. C- D- Dm- E-, Em- G- A- Am şeklinde sıralanır. Akor isimlerinde önce harflerle tabir edilenden önce hangi nota olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Açık pozisyon akortları harf sisteminde eğer ki yanında m var ise akorun minör, eğer ki yanında m yok ise akor majör olduğunu anlamına gelmektedir. Majör ve Minör akortların içerisinde 3 farklı ses barındırmaktadır. Bu seslerin aynı zamanda çalınmasıyla oluşmaktadır. Her notanın majör mü minör mü olduğu bulunmaktadır.

Beş çizgili portre üzerinde yazılan notaları okumak özellikle yeni başlayanları için biraz zor olmaktadır. Zor olduğu bilindiğinden tablatür denilen olay geliştirilmiştir. Tablatür de altta çizgi bulunmaktadır. Bunlar gitarın tellerine karşı gelmektedir. Gitar çalmak önemli bir iştir. İlk başlarda insanları zorlayan bir yapısı bulunmaktadır. Gitarı çalmak veya öğrenmek için akorların bilinmesi gerekmektedir. Akorların bilinmesi demek gitar çalmaya hazır bulunuşluk anlamına gelebilmektedir. Dizi şarkıların, türkülerin, fon müziklerinin akortları bazen bilinememekte ve çalınması zor hale gelmektedir. Sitede yer alan veya sosyal medya aracılığı ile mesaj bölümünden site yöneticilerine ulaşılabilir.

Çalmak istediğiniz veya akortlarını bilmek istenilen müziklerin isimlerini veya videolarını göndererek uzman ekiplerden tarafından sizlere gitar akortlarını gönderebilen bir site özelliği göstermektedir. Kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde hizmet vermekte olan dizisarkilari.com adresinden kolaylıkla yöneticilere ulaşabilir. İstedikleri söylemekten veya çalmaktan haz alınan şarkıları veya türkülerin akortlarını kullanıcılara gönderir. Sosyal medya hesaplarından rahatlıkla veya internet sitesi üzerinden kolay erişim sağlama imkânı verilmektedir. Mail adresi üzerinden mesaj atabilir. Site yöneticilerine sorular yöneltebilme imkanı vermektedir. Gitar çalmak istenilen akortlarını mesaj atan kişilere gönderebilmektedir.Popüler Konularımız:

  • gitarla söylenen şarkılar sözleri
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz