Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018
Beğen 0

iki delilik

iki delilik

iki delilik

İki delilik Sezan Aksu’nun en muhteşem eserlerinden birisi olarak dinleyenleri adeta büyüleyen bir sanat eseri durumundadır. Dinleyenleri farklı dünyalara götüren şarkı dizilerde kullanımı ile seyredenlere duygusal anları sanki dizi film içinde kendisini bulmasına neden olmaktadır. Dizilerde özellikle bu tür parçaların kullanılması dizi senaryosuna uygun aynı duygu ve düşünceleri canlandırıcı nitelikte olmasına özen gösterilmektedir. Çünkü tek bir görüntü kaynağı olarak yayınlanan diziler ve filmler izleyicisi için fazla bir etkili durum yaratmazken bir şarkı eşliğinde beraberce yürütülmesi ayrı bir anlam katmasını sağlamaktadır.

iki-delilik

Burada da Sezan Aksu’nun iki delilik parçası zaten kendi başına duygu yüklü bir parça olmasının yanında dizideki karakterlerin yarattığı duygusal sahneler ile birleştiğinde parça gerçekten ortalığı parçalayıcı nitelik kazanmaktadır. İki delilik şarkısında geçen sözler bir ayrılıktan ziyade ayrılığın ardından gelen sezlenişlerin dile getirilmesi olmaktadır. Genelde ayrıkla sonuçlanan ilişkilerin konu alındığı dizi tarzı bir müzik olan iki delilik Sezen Aksu’nun duygusal yapısının eseri olmaktadır. Şarkı normal zamanda da dinlendiğinde iki ayrılmış sevgilinin birbirlerini unutmak adına yapabileceklerini giden sevgilinin ardından söyledikleri olarak görülmektedir. İki kişinin delice sevgilerinin karşılığı olan aşklarında ters giden durumların daha fazla sürmesinin delilik olacağını ve iki kişi içinde en hayırlısının olması konusunda dileklerde bulunan sevgi dolu sözlerde aslında yaşanan sevginin unutulduğunda daha iyi olacağını anlatmaya çalışan iki delilik sözlerinde de bu duyguları net bir şekilde ortaya koymaktadır.

İki delilik şarkısında anlatılanlar bir dizinin yazılmadan ortaya çıkarılmasında ilham kaynağı olabilecek sözlerin içeriğinde anlatılanlar biten bir beraberliğin ardından çok seven ve bir daha aynı acıları ve duyguları yaşamak istemeyen kişilerin konu alınacağı bir dizi senaryosunun besleyici müziği olabilme kalitesine sahiptir. Bu nedenle iki delilik şarkısı aynı duyguların konu alındığı bir dizi ile birlikte dinlendiğinde tamamen sevgililerin birbirinden kopmak için acıtmadan söyleyecekleri sözlerin melodi ile birlikte süslenerek duygu kavramını daha canlı hale getirebilmesi mümkün olacaktır. İki delilik dizi müzikleri kategorisinde değerlendirildiğinde dizinin başından sonuna her karesinde yer alarak sevgililerin daha ayrılmadan birbirlerine duygularını dile getirilmesin de yardımcı olacaktır.

Buradan yola çıkarak asıl değerlendirilecek dizi eşliğinde yürütülecek şarkı sözleri ve melodisi hiç olmamış gibi davranabilmeyi istemek fakat bunun imkansız olduğunu bilerek unutma çabalarını başka sebepler uydurarak gerçekleştirmeye çalışmak işte dizilerde yaşanan bu tür olayların sahnelerin ili delilik sözleri ile tamamlamak bu duyguların günlük yaşamada gerçekleşen aşklara uydurmak şarkının gerçek duygu yüklü yapısı sayesinde gerçekle tıpatıp aynı karelerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. İki delilik şarkısının sözlerini incelediğinizde aslında bir satırından en az bir dizinin yarısının senaryo oluşumunda kullanılabileceği gerçekleşen olayları bu konu üzerinde yoğunlaştırarak her satırına ayrı senaryo ortaya çıkarmanın mümkün olduğu açıkça görülebilmektedir. Yanlış bir şey yapılmadan açıkça sevgiliye aynı duyguları yaşamak ve aynı acıları hissetmemek için bir daha karşılaşmama isteğine karşılık sevginin bu konuda ne kadar zor atlatılacağını da dinleyenlere aktarmaktadır. Dizilerde yaşanan duyguları şarkı sözlerindeki melodi eşliğindeki anlatım her zaman izleyenler üzerindeki etkisi daha kalıcı ve etkili bir yöntem olarak dizi ve müzik ayrılmaz iki parşça olarak sürekli beraber yolculuk yapmaktadır.Etiketler

loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz