Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018
Beğen 0

India Şarkısı

India Şarkısı

India Şarkısı

india-sarkisi

India şarkısı hint dizilerinde sıklıkla kullanılan fakat bu yaşama tarzına fazlaca uyum sağlama konusunda pekte düşünülemeyen bir taraz gibi görünüyor. Çünkü partide geçecek zamana ayak uydurma konusunda özgürlüğün ve içinden geçenlerin duygusal dile getirilişi olarak şarkının dilimize çevrilmiş haline baktığınızda daha uçarı ve gençlik şarkısı olduğu anlaşılmaktadır. Dizi veya filmlerde kullanıldığında bir genç nesil tarafından günümüzde sıkça yapılan parti ortamlarında nasıl hareket ettikleri ve düşünce yapıları olarak nasıl hareket edecekleri konusunda sözler birbirini kovalamaktadır. Dizi film müziği olarak kullanıldığı anlarda kimseye takılmayan ve kendi başına bir şeyler yapabilen bir kişinin bu duygularına cevap verecek topluluğunda nasıl davranmasını istediğini melodilere aktaran sanatçı bu konuda hareket ederken hiçbir şeyin ona engel olamayacağını ve havalarda uçtuğunu anlatmaya çalışmakta olduğu anlaşılmakta.

India şarkısı dizi müziği olarak kullanımında seyredecek hava gençlik veya kendi başına hareket eden bir kişilik tarafından ortaya çıkarılan yaşama biçimi üzerine yapılan bir senaryonun uygulandığı bir yapıt olabilmektedir. India şarkısı sözlerine bakıldığında India hoş geldin Senin kimseye ihtiyacın yok Hayat ve olanlar seni oyalamak için yeterli olacaktır Olduğun yerde istediğin gibi yaşayabilirsin Hayat ve çevren biraz dedikoducu olabilir Herkes partide kulübe gittiğinde idare et Hayatı istediğin gibi yaşayabilirsin India şarkısı bu mısralardan da anlaşılacağı gibi özgürce kimseye bakmadan umarsızca yaşanabileceğini anlatmaya çalışmaktadır.

Bu amaçla yaşamaya çalışan bir kişi tarafından neler yapılabileceğinin neler olduğunu dile getirme konusunda özgür olunacağını anlatma çabasında olan sözleri içermektedir. India şarkısı dizi veya film uyarlamalarında beraberinde götürdüğü sahnelerde duyguları tamamen şarkı sözlerine yansıtarak anlatılmak istenen davranışları konuşulmadığı zamandır ortam alarak şarkı sözlerinde dile getirilenler yaşama uydurulmaya başlanır .işte india şarkısı bu anlamda dizi sırasında bir sahne ortamı ve etrafında toplanan gençlerin veya eğlenceye gelenlerin şarkı eşliğinde hareketleri ve yaşadıkları ortamın havasına nasıl uyum sağlayacakları bir anda ortaya çıkan şarkının büyüsü ile havalara uçabilen duyguların karşılığı olabilmektedir.

India şarkısı sözlerinin devamında Herkes ayağa kalkmalı Eller havaya kalkmalı Bedenler özgürce dans etmeli Kızlar durmak yok Eğlenceye devam Sesimi duyduğunuzu anlamak isterim Partiden sonrada dağılmak yok Sabaha kadar beraberiz İndia şarkısı Türkçeye çevrilirken sadece anlatmak istediği duyguların karşılığını kelimelere yansıtılmaya çalışılarak çevri yapılmış gözükmekte . Anlatılan duygu ve düşünceler bir dizi veya film senaryosunda genellikle aynen şarkıda söylendiği gibi partiye gidenlerin yaşamaları gereken tüm coşkuyu ve o anki ambiyansı yansıtarak yaşamalarının hem şarkıyı söyleyene hem de sahne dışında eğlenmek isteyenlerin üzerindeki etkisi daha fazla olacaktır.

Dizideki uyumu sayesinde senaryonun tamamında kareleri birbirine bağlanmasını sağlayarak duygular ve yaşananlar bir bütün halini almaktadır. İndia şarkısı eğlencenin dorukta olduğu film sahnelerinde tam bu anların izleyenlere daha da bir coşku sağlayarak yansımasında çok önemli rol oynamaktadır. Bu noktada dizi şarkı ile bir uyum içine girerek hareketler ve yaşanan ambiyans o anı bütünleşmiş bir hava içinde eğlence havası yaratmaktadır. Eğlenmek ve özgür olmanın şarkısı İndia şarkısı dinleyenlerinde diziyi de sürükleyip bambaşka havaya sokmayı başarmaktadır.Etiketler

loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz