Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018
Beğen 0

Rap Sözleri

Rap Rap Nedir rap sözleri

Rap Sözleri

 

rap-sozleri

Rap bir müzik türüdür. Tarihçesi 1970’lere Amerika dayanmaktadır. Amerika’nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini düzeltme için bulundukları hip-hop kültüründen bir müzik kolu olduğu bilinmektedir. Rap- rhitmic american poem- diye açılmaktadır. Çoğunlukla muhalefeti susturmak anlamında kullanılmaktadır. Rap tempoları, müzik uyumu oldukça önemlidir. Rapi icra eden kişiye Mc denilmektedir. Dünyada ilk rap yapmış kişi King Tim 3( Personality Jock)’dir. Türkiye’de ilk rap gurubu Karakan olarak bilinmektedir. Bu gurubun geçmişi 1986’lı yıllara kadar uzanmaktadır. 1995 yılında Türk Televizyonlarında yavaş yavaş görülen Cartel bu akımın Türkiye’deki öncüleri olarak bilinir. Türkiye’de rap 2000 senesine geldiğinde çok önemli bir aşama kaydetmektedir. Bu aşamada teknolojinin gelişmesi, istenilen müziklerin daha kolay ve basit bir şekilde elde edilmesi Rap kültürünün yayılmasını ve benimsenmesini sağlamıştır.

Türkiye’deki en önemli temsilcileri Sagopa Kajmer, Ceza ve Fuat’tır. Son zamanlarda Sansar Salvo ismini de sık duyulmakta olup hayran kitlesi oldukça fazladır. Muhalif, isyan ve sistem karşıtları olarak bilinirler. Rap sözlerine bakıldığında anonim halk deyimlerini, atasözlerini kendilerince yorumlayarak beğeniye sunmaktadırlar. Bilgi birikimin ve sözcük dağarcığın oldukça fazla olduğu gözlenen Mclerde dikkat çeken bir özelliktir. Ceza’nın- Arı gibi uç, kartal gibi kon. Ne sen köle ol, ne de ben patron, sözleri akıllara sıkça gelen rap sözlerinden biridir. Fuat olarak bilinen fakat ismi Fuat Ergin olan rap şarkıcısının’ Makaram sarı bağlar lo rap söyler ezik ağlar.’ sözü anonim kültürden de yararlandığı görülmektedir. Son zamanların ünlü rap ismi Sansar Salvo’nun, bir mezarda, bir arafta, birde hakta buluşuruz- sözü rapin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır.

Muhalif bir ruhla söylenen rap sözleri arasında-Dünyadan nefret etmek için bir neden bulacaktık zaten- sözü Saian aittir. Ünlü şarkıları kendilerince yorumlayarak ayrı bir sanat icra edebilmektedirler. Bunlardan birkaçı Dr.Fuchs’un- Hedefler gibi beynimi kuşatmakta, en yakın dost sandıklarım bile beni arkamdan vurmakta- sözü bazı şarkılara sanki gönderimde bulunmaktadır. Sagopa Kajmer’e ait olan sözler arasında, ne kadar sert olduğun değil, ne kadar sert vurduğun önemli- deyiş halini alabilen sözlerinden birkaçıdır. İsyankar bir ruhla yazılan sözler topluma, sisteme ayak uyduranlara, sistemi yaratanlara tokat gibi çakmakta dırlar. Yarıda kalan umutlar gibi yaşayarak büyüdüm, sözünün sahibi Joker’dir. Gelecekten pek beklenti içinde değillerdir Mc’ler, Saçma hayaller kurardım, yarınlara vedalaşan; söz sahibi olarak da Allame’dir.

Rap sanatını icra eden Mc’ler arasında da sözlü Türk geleneğinde olduğu gibi atışmaları da görebiliriz. Bir birilerine yaptıkları raplarla nazire sanatını gerçekleştirmektedirler. Ceza ve Fuat’ın Sagopa Kajmer için söyledikleri ve bunları sanatlarıyla platformlarda paylaşmaları oldukça ciddi bir olaydır. Beta’nın- Dedim ya aşk bu, her zaman sorunlu. No.1 rapçisinin- Ne kadar aptalsın? Anlayacak kadar zeki değilim, sözleri bir bakıma söz sanatları hakkında da bilgi sahibi olduklarını göstermektedirler. Kullanılan sözcüklerin önünün açık olması, farklı anlamlara gelmesiyle de önemli bir yer tutmaktadır. Melankolik bir tavırla söylenen- Hayalleri uçuruma düşürme, çek. Çünkü tırpanla gelir en dürüst melek, sözlerinin sahibi Pit10’dur. Çünkü hayk sana satmıyor pop rap, Hayki’ye ait birkaç rap sözlerinden biridir.loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz